filmy ke stažení

Film Ze soboty na neděli ke stažení

stáhnout Ze soboty na neděli
titulky Rok : 1931 Režie : Gustav Machatý Délka : 69 minut
Ze soboty na neděli ke stažení
Drama Romantický
Česko 1931

 

Psychologické drama sleduje příběh dvou stenotypistek, které po týdnu monotónní kancelářské práce hledají o sobotním večeru únik z každodenního stereotypu.
První zvukový film Gustava Machatého propojuje realismus s poetickým viděním všedního městského života a odvážně experimentuje s využitím zvuku v rámci moderního filmového jazyka. Na svoji dobu tematicky i stylově progresivní film, podbarvený jazzovými melodiemi Jaroslava Ježka, vznikl podle námětu Vítězslava Nezvala.

Méně známý, ovšem neméně zdařilý snímek režiséra filmů Erotikon (1929) či Extase (1933), vyniká využitím progresivních tvůrčích postupů, filmových montáží a především povýšením zvukové složky filmu na plnohodnotný vyjadřovací prostředek, nezávislý na obraze. Prostřednictvím kontrapunktu obrazu a zvuku Machatý dosahuje nových, překvapivých významů i humorného účinku. Také dobová kritika přijala Ze soboty na neděli jako dosud nejzdařilejší zvukový film. Na výsledku se bezpochyby podepsala i Machatého schopnost obklopovat se významnými osobnostmi umělecké avantgardy. Kromě již zmíněných Vítězslava Nezvala a Jaroslava Ježka se na filmu jako architekt podílel Alexandr Hackenschmied a Machatého stálý spolupracovník, kameraman Václav Vích. (NFA)

 

Hrají :
Ladislav H. Struna,Magda Maděrová,Jiřina Šejbalová,Karel Jičínský,R. A. Dvorský,F.X. Mlejnek,Mimi Erbenová,Jan Richter,Franta Sauer,Mirko Svoboda,Leo Marten,Milada Matysová,Aša Vašátková,Ludvík Hradský,Josef Kobík,Jindřich Adolf,Josef Klapuch,Jaroslav Gradwohl,Josef Kobík,Jirina Sejbalová,Václav Menger,Leo Marten,Jiřina Šejbalová,R. A. Dvorský,Magda Maděrová,Franta Sauer,Jirina Sejbalová

 Ze soboty na neděli ke stažení

Komentáře (napište Váš názor na film, Váš komentář může zajímat i ostatní)

Ze soboty na neděli ke staženíff

Vložit komentář