filmy ke stažení

Paddleboarding je nový vodní sport, který si i u nás získává stále více příznivců. O co se jedná, kde se dá provozovat a jaké jsou jeho výhody?

Co je to paddleboarding?

Jedná se o sportovně relaxační aktivitu na vodě. Někdy bývá opisována jako sloučení surfingu a kanoistiky. Jezdec při ní jezdí na prkně, které se podobá longboardu, při jízdě se stojí. Pohyb vpřed realizuje s pomocí dlouhého pádla.

Prkno neboli paddleboard může být pevné (laminátové) nebo nafukovací. Pro začátečníka je jednoznačně vhodný spíše nafukovací paddleboard, který je téměř nemožné poničit. Poznáte ho podle ventilu.

Nejlépe v takovém případě volte prkno širší, pokročilý jezdec ocení spíše užší paddleboard, protože se širším se o něco hůře manipuluje.

Paddleboarding pochází z Havaje, odkud se rozšířil do Kalifornie, nicméně velmi rychle „zdomácněl“ i v tuzemsku. V dnešní podobě vznikl kolem roku 2000. Jde o oblíbenou letní aktivitu i pro širokou veřejnost.

Jak začít věnovat paddleboardingu a kde

Základní sportovní vybavení v podobě paddleboardu a pádla si půjčíte. Jezdit můžete hlavně v létě i v plavkách, speciální oblečení na paddleboard proto nutné není. Z bezpečnostních prvků bývá vyžadována vždy alespoň vesta, vhodná je i přilba a na řece obvykle i neoprenové boty.

Paddleboarding je možné provozovat prakticky na jakémkoli vodním toku. V tuzemských podmínkách je nicméně nejvíc populární hlavně jízda na jezerech, nádržích a klidných dolních tocích řek.

Paddleboard si můžete vzít i na dovolenou k moři. K náročnému terénu patří hlavně slalomové dráhy a horské řeky, které jsou však už určeny těm jezdcům majícím dostatečné zkušenosti.

Začínající jezdec by si také měl vybrat podmínky celkově, vhodné je začít jezdit v teplém počasí. Paddleboarding je však jinak „neškodný“ sport s minimálním rizikem zranění.

V čem tkví výhody paddleboardingu

Výhodou je, že paddleboarding prakticky nezná věkové hranice. Této sportovní disciplíně se může věnovat každý, od dětí po seniory. Nicméně je zapotřebí, aby dítě už umělo plavat.

Navíc nezáleží příliš ani na výchozí fyzické kondici nebo sportovní zdatnosti. Jízdu na paddleboardu si osvojíte v krátkém čase. Důležité je hlavně se uvolnit a nevypěstovat si zbytečný psychický blok z toho, že spadnete do vody. Nejspíš totiž v začátcích prostě opravdu padat budete.

Výhodou paddleboardingu je především to, že balancování na poměrně nestabilní ploše zlepšuje rovnováhu a posiluje celkovou fyzickou kondici. Spálíte tedy kalorie, zformujete si postavu a zlepšíte držení těla. Navíc se paddleboardu dá pojmout i jako rehabilitační cvičení, dochází totiž ke zpevnění a aktivaci středu těla.

Pokud ale chcete celkovou náročnost zvýšit a jste si na prkně už jistější, můžete na něm dokonce i cvičit. Někdo se na něm věnuje například józe, cvičení na paddleboardu je ale mimořádně variabilní a přebírá tak i veškeré benefity klasického pohybu.

Categories: Nezařazené

Vložit komentář